Haberler

Türkiye Demokrasi Forumu

Mesudiye’nin ilçe oluşu 1858 yılına uzanıyor. Ordu iline bağlı ve 117 km güneyinde bulunuyor. Yaylalardan, yamaç ve vadilerden oluşan bir doğa. Türkiye’nin küçük ve güzel bir ilçesi.

Mesudiye için 1858 yılı ne kadar önemli ise 1991 yılı da o kadar önemlidir.1991,Mesudiye Kurultayı’nın başladığı yıl. Mesudiye Kurultayı, ilçe halkının geleceğini tartıştığı sosyal bir olgu.Doğrudan demokrasinin geçerli olduğu bir yerel kalkınma çabası. Her yıl TEMMUZ ayının ilk CUMARTESİ günü toplanıyor.

2003 yılının da Mesudiye için önemli bir tarih olmasını diliyoruz. Çünkü;Mesudiye Kurultayı’nın aldığı karar uyarınca ilk Türkiye Demokrasi Forumu’nu gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda, 2018 yılındaki Avrasya Demokrasi Forumu ve 2023 yılındaki Dünya Demokrasi Forumu için ilk adımı atıyoruz.

Geldiğimiz noktada, dünyanın ve Türkiye’nin “yeterince demokratik” olduğunu söyleyemiyoruz. Dünya ölçeğinde “yeterince gelişmişlik” ten söz edemiyoruz. Demokrasi ve gelişmişlik arasındaki paralelliği de biliyoruz.

O nedenle diyoruz ki;Türkiye Demokrasi Forumu(TDF’2013)’nun ilkinde “doğrudan demokrasi” ve “yerel kalkınma” çabalarını tartışalım. İnsanlığın geleceğine ufak bir katkıda bulunalım.

TDF’2013; demokrasiden yana olan herkese, belediyelere, meslek odalarına, kooperatiflere, vakıflara, derneklere, şirketlere, kalkınma ajanslarına, üniversitelere ve basına açıktır. Herkesin söz hakkı vardır. Herkesin oyu eşittir.

6-8 TEMMUZ 2013 tarihlerini lütfen not ediniz!.. Güzel doğası, sıcak insanları ve özgür ortamı ile sizleri Mesudiye’ye bekliyoruz. Köylerimizde konuk etmeye hazırlanıyoruz. Unutmayalım ki, “katılım demokrasini özüdür”.

Buluşmak dileği ile saygılarımızı sunuyoruz.

PROF.DR. AZİZ EKŞİ
TDF’2013 YK BAŞKANI